index - Alti on Xena: WP

402 - 415 - 505 - 616 - 618 - AL - AL2 - F&B

 

 


- x: wp 401 -

Adventures In The Sin Trade

 

 

Gabriela je mrtvá - Xena se proto musí vydat na cestu do Země mrtvých amazonek a vyhledat její duši. Vzpomíná na dobu, kdy žila s ruským válečníkem Boriadem a poprvé se setkala s ďábelskou šamankou Alti. Chtěla se stát Ničitelkou národů, ale nedokázala stát tváří v tvář samotné smrti.

 

Adventures In The Sin Trade Claire Stansfield

Alti's spirit  ...was in the horse Alti's spirit  ...disappear

 


 

 


 

Gabriela je mrtvá. Xena utápí svůj žal divokou jízdou na svojí klisně Argo. Vyhledá Háda, boha podsvětí. Chce po něm, aby jí Gabrielu hned vrátil - on jí namísto toho nabízí setkání se Solanem, pak se vymlouvá na svoje a Cháronovo pracovní vytížení... Xena nic z toho nechce, ale Gabrielu zpátky tak snadno stejně nedostane, protože ta děvka byla řecká amazonka a ty k Hádovi nechodí. Xeně nezbývá než vyměnit Argo za jinačího koně a vydat se na cestu minulostí a amazonskými rituály smrti.

Gabriela volá z Věčnosti Xenino jméno, ta je díky tomu celá happy, že se vydá na lov jelena. Xena loví jelena, uloví jelena, jelena stáhne z kůže, ušije si z jelena (teda už jenom z jelení kůže) pěkný slušivý obleček, a vypije jeho (toho jelena) krev. 

V myšlenkách se vrátí zpět do doby, kdy žila (a souložila) s ruským válečníkem Boriadem (naposledy jsme se s ním setkali v epizodě x: wp 307 The Debt II) a vedli spory o způsobu nadvlády nad amazonkami a kentaury. Takový pěkný rozhovor (a soulož) jim přeruší Boriadův poskok, že jedna babizna a její samička by rády mluvily s Xenou. Ta babizna je Alti (surprise!), amazonská šamanka, a samička její učednice Anokin. Alti ignoruje Boriada a řekne Xeně, že ví, jak na amazonky. Xena chce vědět víc a Alti říká, že byla jednou z nich, ale ony se jí zalekly a vyhnaly ji kvůli její síle, která byla až příliš velká. Alti Anokin předvede jako živý dárek pro Xenu - stáhne z ní kožešinu (nicméně není pod ní úplně nahá, škoda...) a začne jí hladit po tváři a vlasech - Anokin je v sedmým nebi. Pak jí (Xeně) taky řekne, že je těhotná (Borias nechápe) a ona na to, že je to všechno v okayi. Boriadovi se to nelíbí, ale Xena je Alti zjevně nakloněna.

Mezitím si Xena roztírá jelení krev po obličeji, obléká se do jelení kůže a jejím cílem je co nejvíc se přiblížit Alti. Když je s tím vším hotova, nalezne v lese amazonku na větvi (doslova) nabodnutou. Sundá ji, ale nějací warlordi začnou dělat problémy - to oni byli amazončinými vrahy. Xena jim dá přes držku. To všechno z povzdálí sleduje amazonka Otere se svými družkami (přičemž až později zjistíme, že ne Otere, ale jistá a nejmenovaná Yakut je důležitým článkem pro další epizody). Po souboji Xena odejde s mrtvým tělem na volnou pláň (taková asijská lesostep to je), kde chce udělat pro mrtvou řádný pohřeb žehem. Amazonky zajmou warlorda, co ho Xena nezabila a odvedou ho za Otere, která se přesunula blíž ke Xeně a hořící hranici. Xena při tom vzpomíná na Gabrielu. Je z toho úplně unhappy - křičí a brečí a mlátí kolem sebe. Otere říká, že Xena bude asi hodná, že se jí nemusejí bát (aby jo, vždyť se z ní brzy stane naše Warrior Mom, ne?), že zná tenhle pláč. Otere vypráví, co zažila, když byla ještě malá a její vesnicí projížděl Borias a Xena:

Při nájezdu na tu vesnici zabili Anokin a Xena to těžce nesla. Borias se chtěl už stáhnout, ale Xena bez ní nehodlala odejít. Xena chtěla ze vzteku zabít malou Otere, ale Borias jí v tom zabránil. Odejel sám s ní a Xena zůstala sama s Alti, která jí nabídla, že může Anokin znovu vidět v zemi mrtvých.

V přítomnosti Xena zabije toho koně, co si ho s sebou vzala místo Argo a vypije jeho krev. Jeho myslí se přenese do země mrtvých amazonek.

Xena se probudí v zemi mrtvých s amazonkou, co jí tak hezky pohřbila. Říká jí, že jde za přítelkyní do Věčnosti. Mrtvá amazonka se ptá, jestli se bude moci vrátit - to Xena neví, ale že se tu (v zemi mrtvých) chová jako doma, nezaváhá a začne vyprávět svůj příběh.

Byla tu již dříve - za Anokin. S Alti se tam vypravily, ale Anokin už nebyla tak přívětivá a řekla Xeně, že otrávila její duši, že už s ní nechce nic mít. To Xenu dost nasralo a štvalo jí, že mrtvé už nemůže ublížit. A Alti na to, že klidně může.

Ze země mrtvých Xenu probouzí Borias a má strach o jejich nenarozené dítě - nadává Alti (dokonce ji i kopne, sviňák) a Xena se za to s ním pohádá. Xena věří v Altiinu sílu. Alti říká, že jejich dítě bude zdravý chlapec s očima po matce a pusou po otci - ale že žádný z nich ho nepojmenuje. Borias tomu nevěří a prohodí, že je jen dojemná hromada kostí a že má sílu jen v zemi mrtvých. Pak ještě Xeně vyčiní za další mrtvolu (potřebovaly jí kvůli rituálu) a ona na to, že jestliže použije slovo "rodina", že se pozvrací - je měkký jako prasečí břicho.

Xena odejde ven za Alti a ona jí začne vyprávět o síle, kterou může získat. Mluví o Lao Ma, o tom, že její síla pocházela ze sebezapření, sebeobětování a ze světla. "Tohle není pro lidi jako ty a já, Xeno." Alti by chtěla proniknou do srdce temnoty a vší té zášti a násilí. Ovládnout duchovní sílu své armády a stát se neporazitelnou, schopnou porazit ne pouze lidská těla. Xena jí v tom má pomoci a ona jí za to udělá "Ničitelkou národů".

V přítomnosti, v zemi mrtvých, se Xena znovu setkává s Cyane, královnou amazonek. Znají se dobře. Xena ji zabila. Není proto zde vítaná, ale že pohřbila jednu z jejího kmene, ji Cyane vyslyší a dozví se o Gabriele. (Záblesk z jejich společné minulosti znamená, že se Cyane snažila dostat se do Xeniny přízně a napravit ji.) Cyane svolí, že dovede Xenu k Věčnosti.

Ve světě smrtelníků, kde zůstalo Xenino prázdné tělo, k němu přijde Otere a další samičky-amazonky. Chtějí Xenu zabít, ale Otere tomu zabrání.

Cyane a Xena jsou na místě, ale Cyane a její kmen nesmějí přejít na Věčnost. Alti je zaklela.

Mezitím amazonky dál zkoumají Xenino tělo a všimnou si, že cítí všechny nárazy a přesuny. Hádají se, jestli mají Xeně podříznout krk, ale Otere se jí zastává - kvůli Boriadovi; je tu ještě něco, co neřekla:

Alti říká Xeně, že je nutné malou Otere zabít, že by v budoucnu mohla ohrozit její sílu, ale že je tu Borias, který ji chrání, bude to problém. (Tady si všimněte, že Alti vždy stojí Xeně za zády a našeptává jí, co má udělat. Teď položí svou dlaň na její a pomůže jí vytáhnout dýku z pochvy...)

V přítomnosti si je Otere jistá Altiinou předpovědí, že je jí předurčeno odebrat Xeně její sílu. Ale druhá amazonka (Yakut) si je jistá tím, že zabije Xenu hned, jak se probudí.

Xena se omlouvá Cyane za to, co se jim stalo, ale ona jí nevěří - Xena je všechny povraždila, proč by taky měla? X: "Chápu tvůj hněv. Pohled na mě tě musí týrat. Ale jakmile najdu Gabrielu, už mě nikdy neuvidíš." Vyjde na cestu, ale pak se zastaví, omluví Gabriele, že ji ještě nemůže zachránit - že to světlo, které v ní probudila, udrží při životě, jen když pomstí Cyane a zničí Alti. Své rozhodnutí Xena oznámí Cyane a ona říká, že jejich posvátné slovo "odvaha" zatím selhalo, ale nic není silnější. Xena se vrátí zpět mezi živé.

Po verbální i neverbální potyčce se Xena dohodne s amazonkami, co ji chtěli zabít, že společně potáhnou proti Zuřivci (The Berserker), nejmocnějšímu bojovníku, vyslanci Alti. Xena ještě osvobodí toho warlorda, co ho nezabila, ale amazonky ho zajaly - poskoka Alti, a pošle ho k ní se vzkazem: "Xena přichází".

Alti vzkaz přijme s tím, že Xeninu přítomnost cítila už celé dny a znovu vysílá svého poskoka na cestu: "A ty-- buď tak laskavý, _krvácej_ cestou zpátky a zanech _občas_ pěknou stopu."

Amazonky a Xena dorazí na místo souboje se Zuřivcem. Xena tenhle boj věnuje Gabriele. Chvíli se perou s nějakými bonusovými válečníky, pak přijede další na koni a Xena si myslí, že je to Zuřivec. Dostane ho ale až příliš snadno - nicméně on není pravý Zuřivec. Opravdový Zuřivec teprve přijíždí. Xena znovu cítí bolest, kterou prodělala, když procházela uličkou, když jí namlátila Callisto a když jí Caesar nechal přerazit nohy... však postaví se mu a zabije ho. Přesto bolest stále neodeznívá... cítí zlou sílu z koně po teď už mrtvém Zuřivci. Není také divu, když v něm byla schována duše samotné Alti. Jsou blízko její pevnosti a její síla nabývá na účinnosti. Amazonky se ptají, jestli ji s Xenou dokáží zvládnout. "Musíme..."

 

- No Dead Amazons lost their lives during the production of this motion picture. -

 

teleplay by R. J. Stewart
story by R. J. Stewart & Rob Tapert
directed by T. J. Scott
music by Joseph LoDuca

Guest Starring:
Marton Csokas (Borias)
Claire Stansfield (Alti)
Sheeri Rappaport (Otere, 16 years old)
Vicky Pratt (Cyane)

Co-Starring:
Erik Thomson (Hades)
Kate Elliot (Yakut)
Charlotte Saunders (Anokin)
Jay Saussey (Young Woman)

Sanelle Vosloo (Young Otere, 8 years old)
Barry Duffield (Koryak)
Ben Baker (Chaleis)
Barret Erwin (Warrior)

 

Premiere: 28th September 1998, Czech Republic: 18th February 2001, Slovakia: 11th August 2001.

 

 

402 - 415 - 505 - 616 - 618 - AL - AL2 - F&B

index - Alti on Xena: WP