index - Alti on Xena: WP

401 - 415 - 505 - 616 - 618 - AL - AL2 - F&B

 

 


- x: wp 402 -

Adventures In The Sin Trade II

 

 

Xena se zavázala slibem Cyane, královně amazonek, že pomůže jejímu národu v přechodu na Věčnost - brání jim v tom totiž stará Altiina kletba. Ovšem jiným slibem se kdysi zavázala také Alti, která vyčkává na jeho splnění... bude to krvavá cena. Však ale pořád - je tu ještě Gabriela a její návrat mezi smrtelníky.

 

Adventures In The Sin Trade II  (Marton Csokas as Borias) Claire Stansfield  (Vicky Pratt as Cyane)

Alti's spirit  ...vision on spider's body Alti's spirit  ...disappear again

 


 

 


 

Xena a amazonky odešli z bojiště po Zuřivci a jejich cesta teď směřuje se k Alti. Pro odpočinek postaví amazonky chýši a dvě horká, zpocená ženská těla uvnitř toho obydlí, Xena a Otere, prodělávají společnou očistu. Xena vysvětluje Otere, co všechno teď musí udělat, aby získaly nové posvátné slovo a aby mohly proti Alti vyrazit. Otere přikývne a Xena započne své vyprávění o Cyane, královně amazonek. 

Xena špehovala ze střechy amazonské chýše podobný očistný rituál, jaký v přítomnosti prodělává s Otere. Cyane, velmi krásná, plavovlasá žena s pevným, však pružným tělem, leží na břiše jen v kožených kalhotkách a nechává se druhou amazonkou trýznit až k dokonalosti. Žádná z nich neví o Xenině přítomnosti. Nicméně, chatrná stavba pod vahou jejího těla nevydrží a Xena se propadá přímo do prostřed místnosti. Rychle se vzpřimuje, ale Cyane je rychlejší. Xena omráčí druhou amazonku a Cyane svými pažemi skrývá nahotu. Pojednou najde zalíbení v Xenině oděvu. Neuvěřitelnými pohyby se ona objevuje v Xenině pozici a Xeně nezbývá než vzít první kus hadru, přehodit ho přes sebe a vypadnou předním vchodem ven. Cyane za ní běží ve větvích stromů, Xena utíká po zemi. Cyane ji dohoní, skočí jí na záda a chytí po krkem. 

Objevuje se válečník Borias. Říká, že Xena je tu s ním a Cyane, že jí Borias dříve poslal vzkaz o míru. A zdá se, že když se ji Xena pokusila zabít, nebude to možné. Borias ji ale vydává za pěšáka ze své armády a opírá se o to, že Cyane musí mít ve svém táboře stejné bojovnice, které prosazují svoji vůli namísto rozumu. Xena se vzteká a Cyane ji skopne na zen, přičemž si ji zajistí úderem do zad. Borias slibuje, že Xenu náležitě potrestá. Cyane Boriadovi věří a předá mu ji. Borias říká, že Cyane nezklame a ona odchází. Xena se vztekle upravuje a vysmívá se mírovým řečem, které ti dva vedly. Borias jí vyčiní za opravdu hloupý nápad, chtít Cyane zabít. Xena zauvažuje a uzná, že by se od královny amazonek mohla naučit některé bojové techniky, které ještě nezná. 

V přítomnosti Otere svěří Xeně něco, co nemohla vědět - její otec zemřel při Xenině a Boriadově nájezdu na její vesnici. Cítí k ní proto namísto hněvu spíše dluh za to, že ji naučila, jak přežít. Xeně se tohle ale nelíbí, měla-li by Otere cítit dluh k tomu monstru, kterým byla, není to dobrá cesta. Měla by se naučit žít nový život a s tím jí Xena pomůže. 

Xena udělá z Yakut novou šamanku kmene a připravuje všechny ostatní na souboj s Alti. Otere se ptá, jak to udělají - duchovním tancem, odpoví Xena. Pak všechny amazonky opustí místo, kde přebývaly po celý tento čas.

Alti ve své chýši vyvolává Všemocnou vůli a dožaduje se zavření brány na Věčnost a poslání zotročených duší, pro její boj proti světlu. 

Uspěje a duše jsou jí poslány. I vysvětlí jim jejich úkol, který znamená dovést Xenu a její přítelkyně ke smrti. Ovšem, selžou-li budou bloudit zemí mrtvých a nikdy nepřestoupí do Věčnosti.

Xena ukázala amazonkám, jak se dostat do transu a teď se snaží odpoutat je od jejich tělesných schránek. Podaří se to Otere, ale jsou tu již Altiini duchovní bojovníci. Vtělí se do prázdný těl amazonek a svedou s princeznou bojovnicí lítý boj. Xena, samozřejmě, všechny z nich přemůže, ač to znamená dát přes držku Otere i Yakut. Tímto však bojovníci svůj úkol nevyplnili a jsou navždy zatraceni.

Ráno se Xena s amazonkami více přibližuje k tvrzi Altiině. Její síla totiž pochází z místa amazonského pohřebiště, na kterém si postavila své obydlí. Xena rozhodne se utábořit a vytvořit okolo všech čarovný kruh pro ochranu.

Otere přijde oznámit, že čarovný kruh je již hotov a Xena pokračuje ve svém vyprávění.

V minulosti rozmlouvá Xena s Cyane o své cestě bojovnice, prý že by se měla stát amazonkou. Ale to ona nechce, žije s Boriadem, kterého za to Cyane lituje - je chytrý a plný míru, který mu Xena nepřinese. Cyane přemlouvá Xenu k zastavení života vražednice, už kvůli dítěti, které v sobě nosí. Xena oponuje tím, že se nic nezmění pouhou příslušností k amazonkám. Ony žijí pro sebe na vzájem. A ona by musela přestat jednat a myslet jako vrah. Cyane nic nevzdává, říká, že když jsou teď s Boriadem v jednání o míru, budou se s Xenou více vídat, ať si to tedy rozmyslí. 

V přítomnosti Yakut hádá, že Xena se stala amazonkou, ale Otere ví, že Xena se jí nikdy nestala. Borias Otere svěřil Cyane, takže si myslí, že ví všechno, co se stalo. Xena ale vyvrací obojí.

Xena se stýkala s Alti a jí se nelíbil Cyanin vliv na ni. Řekla jí proto, že mají rády stejnou věc. Moc. Nicméně Xena se pouze lopotí ve světě krve. Měla by zničit všechny amazonky. 'Představ si,-- co bys mohla dělat, kdybys měla duchovní moc vlastnit sílu své armády. Byla bys nezadržitelná." Takto Alti přednese Xeně její budoucnost a v tom přichází Cyane. Utká se s Alti v duchovním souboji, který vyhraje. Xena je zvědavá, jak to Cyane udělala. Její odpověď je prostá: "Budeš stranit nám a najdeš život-- nebo budeš stranit Alti a najdeš smrt."

V kruhu a zády k sobě spí amazonky v přítomnosti, protože Alti je této noci velmi blízko. Xena drží hlídku, na paměti musí mít, že Altiina duše se může vtělit do každé živoucí věci. Yakut chce po Xeně dokončit vyprávění, ale Xena soudí, že zatím slyšely dost. 

Xena ve spánku vidí Gabrielu, chce ji obejmout,... ale není to opravdová Gabriela, je to Alti a chce ji uškrtit. Je však zmatená. Nerozumí tomu, co dělá ta blondýna v Xenině snu. Xena odpoví, že je laskavost a nevinnost, opravdové světlo jejího života, které by Alti dokázalo zničit. Na to Alti odpoví Xeně osvětlením minulosti - zaklela její dítě, aby nikdy nepoznalo lásku žádného z rodičů. 

Yakut a Otere hlídají Xenino tělo, které vypadá jako mrtvé, možná, že její síla přišla na Otere... Ne, to by ji Yakut nemohla nikdy praštit. 

Xena se probouzí a není ani trochu happy. Konečně zná důvod Solanova zmařeného života. Seznamuje s touto skutečností Otere a Yakut, které se tímto více obávají Altiiny síly. Xena to vysvětluje faktem, že si ji Alti chtěla pojistit od světla, které by k ní mohlo přijít po narození dítěte. To si nemohla dovolit. Xena přestává mluvit a začíná jednat. Vydává se k místu posledního odpočinku amazonek - za Alti. 

Cestou amazonky nacházejí zbytky boje mezi Xenou a Cyane. Chtějí mrtvým vzdát úctu, pomstít je. Xena souhlasí a tím dokazuje, že je přítelkyní amazonek. Ony tedy chtějí vzdát náležitou poctu i jí, ale to nesmějí, protože zdaleka není vyřčeno všechno, co se stalo:

V minulosti Xena napadla Cyaniny amazonky a všechny je pobila na jejich posvátném místě. Nejdříve jen tak, ze sportu, zabila malou zrzku a poté na jejím pohřbu zašla za Cyane a vyprovokovala ji, aby na ní poštvala všechny své družky... Souboj ve větvích stromů Xenu mnohému naučil. A proč že to Cyane zradila? Alti jí nabídla lepší obchod :) 

Potřebovala Cyaninu krev pro získání větší síly a tu jí Xena poskytla. Teď tedy může být naplněn i osud Ničitelky národů. 

Xena se doznává k zavraždění všech vůdkyní amazonek. Osamocené byly totiž snadnou kořistí a skoro všechny byly tímto rozdrceny. Xena neví, co přesně získala Alti z Cyane, ale věří, že jí to pomáhá udržet její kmen v zemi mrtvých. Ostatně celá Altiina síla pochází z jejích duší. Žije z jejich síly a obrací je v temnotu. Za to všechno je Xena zodpovědná. Nicméně, teď není čas na postupné osvobozování. Amazonky zaposlouchané do jejího příběhu nestačí reagovat na Xenin výpad proti nim - všem zastaví přívod krve do mozku a na závěr tak vyřadí i sebe.

Xena vysvětluje, že v duchovním světě stačí mnoho společně vykonat a pak se ještě vrátí mezi živé. Musí ale bojovat jako jedna bytost - proti Alti. 

Alti přichází a započne s Xenou duchovní boj (její prázdné tělo mezitím zůstalo osamoceno v chatrči na pozemku pohřebiště). Boj vrcholí a Xena prožívá poprvé zážitky své své smrti v budoucnosti. Ztrácí tím rozvahu a Alti se k ní dostává blíž a blíž. Ptá se Xeny, zda-li chápe to, co se s ní děje, a, ovšem, Xena je vážně chytré děvče :-) Tak tedy je všechno v připraveno pro nejsilnější Altiin výpad. Ukázka společného ukřižování s Gabrielou, která má až příliš krátké vlasy. [[X: "Gabrielo-- jsi to nejlepší v mém životě." G: "Miluji tě, Xeno."]]

Alti si je už jistá svým vítězstvím, nicméně, oproti tomu, co čekala, se Xena vzchopí a pod vlivem této nové skutečnosti, odhodí Alti na protější strom, kde se napíchne na jeho větev a naposled vydechne. (taková svině Xena je!)

Rychle se vrátí do svého těla a vrátí k životu skoro-mrtvé amazonky. Stačila se vrátit včas a všechny jsou zase happy - zvlášť pak Yakut, když jí Xena předá nové posvátné slovo, kterým je "láska'. 

V zemi mrtvých se Cyane a jejím amazonkám otevírá konečně volná cesta na Věčnost. Xena to (zase) dokázala. Splnila svůj slib. 

Večer po bitvě amazonky oslavují a Xena je opouští, ještě se rozloučí s Otere a řekne jí, že jede domů. Gabriela žije (radost až na kost ;-().

 

- Xena's search for Gabrielle was not harmed during the production of this motion picture. -

 

teleplay by R. J. Stewart
story by Rob Tapert & R. J. Stewart
directed by T. J. Scott
music by Joseph LoDuca

Guest Starring:
Marton Csokas (Borias)
Claire Stansfield (Alti)
Sheeri Rappaport (Otere)
Vicky Pratt (Cyane)

Co-Starring:
Kate Elliot (Yakut)
Jay Saussey (Young Woman)
Barry Duffield (Koryak)

 

Premiere: 5th October 1998, Czech Republic: 24th February 2001, Slovakia: 18th August 2001.

 

 

401 - 415 - 505 - 616 - 618 - AL - AL2 - F&B

index - Alti on Xena: WP